תצפית המונית בכוכבי הלכת


פורום אסטרונומיה. אתם מוזמנים לשתף אותנו במידע מעניין לטובת הקהילה. דיונים,עדכונים,שיתופי מידע בנושאים אסטרונומיים ועוד...

תצפית המונית בכוכבי הלכת

הודעהעל ידי שלמה בוסקילה » 14 פברואר 2016, 16:59

סיכום תצפית המונית בכוכבי הלכת – מצפה משואה

תצפית כוכבי הלכת
בליל שישי האחרון, קיימנו תצפית כוכבים המונית לקהל הרחב וחובבי האסטרונומיה. רחבת מצפה משואה שבפארק בריטניה, המתה במשך הלילה מהמוני צופים נלהבים שהגיעו לתצפית.
התצפית התקיימה לרגל הופעתם בשמים של כל כוכבי הלכת בו זמנית. ולכן קיימנו אותה לפנות בוקר – מחצות והלאה, בכדי שהמשתתפים יוכלו לצפות גם בכוכבי הבוקר, נוגה וחמה.
השתתפו עמנו כ350 (!) איש ויותר. אנשים, נשים וטף, מכל קשת הגוונים בארץ. חילונים ודתיים, צעירים ומבוגרים, חובבי אסטרונומיה משבעים, לצד כאלה המגששים את דרכם לראשונה בשבילי הרקיע. ההתלהבות מדביקה את כולם. הגיעו חובבים מכל רחבי הארץ והופתענו לראות גם אנשים מקומות מרוחקים יחסית, מהערבה וירוחם בדרום ועד עתלית בצפון.
הפעם הגיעו לא מעט קבוצות מאורגנות: 2 קבוצות של חוגי סיירות, 2 קבוצות מאוניברסיטת בר אילן, מדריכי ביס"ש עופרה, מדריכי מסע ישראלי, מדריכות מדרשת הדרום ועוד.

מזג האוויר
האמת שקצת חששנו ממנו. במשך כל היום היו עננים אפורים שכיסו את השמים, אבל יצחק – חזאי הבית של "הדובה הגדולה", הבטיח שעד חצות הכל יתבהר. כשהגענו לשטח עדיין היה קצת מעונן והלחות.. הלחות הייתה גבוהה מאוד. 95% לחות זה משהו שכמעט ולא מאפשר שימוש בטלסקופים..
אכן לקראת חצות האוויר נעשה יבש וצלול והשמים היו נקיים ובהירים במשך כל שעות התצפית עד הבוקר. תנאי תצפית אידיאליים ממש.

מחמים מנועים
בתחילת הלילה, עוד בטרם הגיעו ההמונים, התכנסנו מדריכי "הדובה הגדולה" לשמוח בשמחתם של נטע ורועי מדריכי "הדובה הגדולה" שבאו בברית האירוסין. ברכות אסטרונומיות, פינוקים, בירה לחימום האווירה, קצת נגינה ושמחה ויאללה לעבודה.
פרקנו ציודים, מודלים פלנטאריים (החדשים...), פרשנו מחצלות ומיקמנו סוללת טלסקופים לשרות הציבור. היו שם מכל הסוגים וכל המינים:
· טלסקופ דובסוני הגדול בישראל בקוטר 20 אינטש!
· טלסקופ דובסוני ענק בקוטר 16 אינטש
· 2 דובסוניים גדולים בקוטר 12 אינטש
· טלסקופ קטדיופטרי LX200 בקוטר 10 אינטש
· טלסקופ שובר אור 120 מ"מ,
על גג המצפה גדי אידלהייט כבר עסוק בצילומים בשדה רחב עם הצעצוע החדש שלו טרקר לעקיבה של המצלמה. ברחבה למטה אנו עסוקים בקילמוצים, תיאום כוונות, התאמת עיניות וכו'.

ההמונים מגיעים
אחת בלילה, המונים נוהרים אל מצפה משואה ומתפזרים ברחבה. בחלקה הצפוני ניתנים הסברי שמים בלופ בלתי פוסק ע"י שלמה בוסקילה ואורי בן דוד. בחלקה המזרחי של הרחבה, ע"י המודלים הפלנטריים המוארים באור עמום, נטע שלם ודוד אלקיים מעניקים הסברים על כוכבי הלכת ומיקומם בשמים.
מדריכי "הדובה הגדולה" התמקמו ע"י הטלסקופים וקלטו את הקהל שנעמד בסדר מופתי סביבם. אט אט החלו להישמע קריאות התפעלות והתרגשות ברחבה כשברקע נשמעים הסברי המדריכים.
מטבע הדברים לא צפינו באובייקטים רבים והתצפית התמקדה בעיקר בכוכבי הלכת, אך גם כמה צבירים, ערפיליות וגלקסיות אחרים קיבלו כבוד.

כוכבי הלכת
צדק וירחיו נצפים במזל אריה, דיסקת מאדים במרכז המאזניים, שבתאי וטבעותיו בין העקרב לנושא הנחש.
בשעה 04:00 לפנות בוקר, מגיעים צופים נוספים וההמתנה לזריחתם של כוכבי הבוקר בשיאה. כשמתחילים לראות לוויינים בשמים, זה סימן מבשר לזריחתם הקרובה של נוגה וחמה. כשנוגה זורחת יש מהצופים שלא מאמינים שהאור העצום הזה הוא כוכב לכת... דקות לאחר מכן זורחת הפלנטה חמה. מיקומם הנמוך של הפלנטות מקשה על תצפית מיטבית בהם בטלסקופ.
האופק המזרחי מתחיל להאדים. תנועת מכוניות ערה של עוזבים. אחרים מתארגנים לשנת בוקר קצרה במקום. הקיפול מתנהל במהירות תודות לסיוע של חלק מהנוכחים. אריזה, העמסה ויאללה הבייתה.

ולפינת התודות:
· כמו תצפיות רבות של "הדובה הגדולה" – גם זו התקיימה בהתנדבות מלאה וללא תשלום. היו גם פינוקים מחממים – פינת תה צמחים מתוק ועוגיות טעימות.
· תודה רבה למדריכי "הדובה הגדולה": אורי, דוד, נטע, רועי, ישראל, יונתן, הדסה, הילה, ידידיה ושלמה – על הכל! על הראש הגדול, הרוח ההתנדבותית, הדרכה והסברים, תפעול הטלסקופים, ומעל הכל, קבלת הקהל באהבה ומאור פנים. אליהם הצטרפו יערה מ"אל ארצי" אילת ואמנה - תודה רבה גם להן.
· לכל מי שהגדיל ראש וסייע בקיפולים, פירוק ונקיון – משה גלנץ, אבי שוויקה ,יניב מדר, איתי כהן ואחרים שעשו הכל בשקט ובחיוך.
תודה אחרונה לכל מי שהגיע, למי שתרם מנדבת ליבו לכיסוי ההוצאות.

להתראות בתצפיות הבאות
שלמה בוסקילה
"הדובה הגדולה – אסטרונומיה תצפיתית"
הדובה הגדולה - אסטרונומיה תצפיתית
www.dubagdola.com
סמל אישי של המשתמש
שלמה בוסקילה
 
הודעות: 80
הצטרף: 18 פברואר 2012, 23:36

Re: תצפית המונית בכוכבי הלכת

הודעהעל ידי גדי » 22 פברואר 2016, 14:25

גדי
 
הודעות: 34
הצטרף: 14 פברואר 2012, 23:08


חזור אל פורום אסטרונומיה - AstroForum

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 26 אורחים