איך זה ייתכן????????????

פורום מערכת השמש,מטאורים וגופים קטנים משמש לדיונים בחקר מערכת השמש, מדעים פלנטריים וחקר כדור הארץ, מטאורים וגופים קטנים במערכת השמש.

איך זה ייתכן????????????

הודעהעל ידי גילי » 22 יוני 2015, 10:04

איך ייתכן שמערכת השמש נוצרה מהערפילית, מאבק? איך ייתכן השוני הגדול בין הכוכבים? איך ייתכן שיווצר כדור (כוכב לכת) בעל מבנה כזה מיוחד שבתוכו לבה? איך ייתכנו כל המכתשים שרואים היום על חלק מכוכבי הלכת? איך ייתכן שכל כוכבי הלכת נמצאים על מישור אחד? איך ייתכן שיש מים על הכוכב שלנו שברור וידוע שבשלב מסויים הוא היה לוהט ויבש? איך ייתכן שלכל כוכב לכת מסלול משלו? איך ייתכנו טבעות פלנטריות על חלק מהכוכבים, איך ייתכן שלא כל כוכבי הלכת מסתובבים בואותו כיוון? איך אתה מסביר את כל ההתנגשויות שקרו בעבר בין הכוכבים במערכת השמש? ועוד ועוד ועוד! נראה לכם קוראים יקרים שכל זה נוצר מהערפילית, מאבק? האם כוח המשיכה, חזק ככל שיהיה יכול לגרום לכך שכך תראה מערכת השמש? מבחינתי זה עלבון לאנטיליגנציה! קשה לי להאמין שאחרי שקוראים את מה שכתבתי אתם עדיין מאמין שכל זה נוצר מאבק! יש כאן הזדמנות פז לראות ולהבין את זה אחרת. מבקשים ממני פרופסורים מכובדים פרטים שלדעתי הם לא רלוונטיים, אני מראה את התמונה בגדול ומכאן אפשר להתחיל לבדוק ולחפש! בסוף אתם תראו שמה שקרה כאן זה פחות או יותר מה שכתבתי! לא יכול להיות אחרת!!! אין בשמיים שום דבר מסתורי!!! הכל ברור וידוע, צריך רק קצת דמיון והתמונה מאליה מתבהרת! יום טוב לכם מר ותודה רבה על ההתייחסות שלך לדברי.
תודה מראש ובכבוד רב
גיל בן ישי

ב
נערך לאחרונה על ידי גילי בתאריך 29 דצמבר 2015, 15:09, נערך פעם אחת בסך הכל.
גילי

Re: איך זה ייתכן????????????

הודעהעל ידי razidan » 22 יוני 2015, 12:47

איך זה ייתכן? חוק הכבידה האוניברסלי, חוקי התרמודינמיקה, המשפט הויריאלי, אלקטרודינמיקה ועוד...
Meade ETX125
Celestron SkyMaster 15X70
razidan

הודעהעל ידי sndwav » 01 יולי 2015, 23:43

תראה, תמיד טוב לחשוב על רעיונות חדשים (לא הייתי קורא לזה 'תאוריה' עדיין. תאוריות הן מגובות עם מתמטיקה מדוייקת ותחזיות שניתנות לבדיקה), אבל מאד חשוב גם לדעת מהם ההסברים הנוכחיים ולמה הגיעו אליהם.
והכי חשוב זה לא רק לחשוב על רעיון, אלה גם לחשוב דרכים שאפשר לבדוק את הרעיון הזה בשטח.

גם לא יפה לקרוא ל-400 שנה האחרונות של שיתוף פעולה מוחי של כלל מדעני העולם "עלבון לאינטיליגנציה", כשבאחת ההודעות האחרות שלך אתה רושם שאין לך הרבה ידע באסטרונומיה.

הנה התיאוריה הנוכחית (בקצרה) על היווצרות מערכת השמש שלנו:

◦ היקום נוצר. אף אחד עדיין לא באמת יודע איך (יש רעיונות). אבל הוא נוצר, ונראה שהוא רק הולך ומתרחב ומתרחב בקצב מוגבר. (ונראה גם שהיתה תקופה קצרה של התרחבות מהירה ביותר, inflation, אבל זה כבר לנושא אחר).
◦ כשהיקום עוד היה ממש דחוס (לפני שהוא הספיק להתרחב מספיק), הוא היה חם מאד, וכנראה רק אנרגיה. אבל עם ההתרחבות הוא מתקרר, ואז מתחילים להיווצר חלקיקי היסוד, אבל עדיין חם מדי (מה שאומר שהם זזים מהר מדי) מכדי להיקשר אחד לשני.
◦ היקום מתקרר עוד קצת, ועכשיו יש לנו את האטומים הראשונים - מימן, וקצת פחות הליום.
◦ היקום מתמלא במימן והליום, והם לאט לאט מתחילים להרגיש את כוח הכבידה בינהם. נוצרים מקבצי גז ענקיים של של מימן והליום, שהולכים ונהיים דחוסים יותר ויותר. ובגלל שהם נמצאים בתנועה תוך כדי שהם נדחסים, אז נוצרת גם תנועה סיבובית שגורמת לגז להידחס בצורה של דיסקה.
◦ אנחנו כבר יודעים מה קורה כשדוחסים משהו עוד ועוד - הוא מתחמם.. מה שאומר שהחלקיקים נעים מהר יותר. אז יש לנו עכשיו התחלה של "מלחמה" בין הגרוויטציה שרוצה לדחוס את הגז, לבין האנרגיה של החלקיקים שרוצים לנוע בחופשיות. אבל זה לא מספיק כדי להתגבר על הגרוויטציה עדיין.
◦ עוד ועוד חלקיקים מצטרפים (ומוסיפים מסה) ויוצרים בליטה כדורית במרכז הדיסקה, עד שכדור הגז שנוצר מתחמם כל-כך (קודם כל במרכז הכדור, איפה שהכי דחוס) שהחלקיקים נעים כל-כך מהר, שמתי שהם מתנגשים הם מתחילים לעשות Fusion (היתוך גרעיני). דור ראשון של כוכבים נולד.. הכוכבים הללו הם כוכבים מאסיביים מאד (ולכן אורך החיים שלהם הוא קצר).
◦ במהלך ההיתוך משתחררת הרבה אנרגיה (בתור חלקיקי ניוטרינו, פוזיטרונים, וקרני גאמה) שנלחמים בגרוויטציה ומייצבים את הכדור לגודל מסויים בו כל הכוחות פועלים באותה העוצמה ל-2 הכיוונים.
◦ במהלך חייו של הכוכב הוא יעשה fusion לאטומי מימן (להליום) כשזה ייגמר, אז לא משתחררת אנרגיה והכדור נדחס מעט עד שהוא חם מספיק כדי לעשות fusion לאטומי הליום.. לקראת סוף החיים של הכוכב נוצרים בכמויות שונות גם האלמנטים הכבדים יותר בטבלת האלמנטים.. עד Iron.
◦ השכבות של הכוכב נובעות מהבדלי הטמפרטורה בין המרכז לקצה. במרכז, איפה שהכי חם, אפשר לעשות היתוך גרעיני לאלמנטים כבדים יותר, אז הליבה תהיה עשויה מהאלמנטים הללו. קצת יותר לכיוון הקצה, קר יותר, אז שם עושים היתוך לאלמנטים קלים יותר.
◦ היתוך של Iron כבר לא מייצר אנרגיה, אלא דורש אנרגיה נוספת כדי לקרות, אז כאן ה-Fusion מפסיק, ואין מה שיתנגד לגרוויטציה יותר, אז הכדור מתחיל לקרוס על עצמו במהירות.. אם הכדור הזה הוא מאסיבי מספיק (ורובם היו מאסיביים מספיק בדור הראשון), אז כשהקריסה המהירה מגיעה לדחיסות מסויימת, האטומים נדחסים יותר מדי בניגוד לרצונם ויש bounce-back שפשוט מפוצץ את כל העסק (חוץ מהליבה) ויש לנו סופרנובה. (ובמאסות גדולות יותר יש לנו גם חורים שחורים, כשהאטומים נכנעים סופית לגרוויטציה).
◦ במהלך הדחיסה שמובילה לסופרנובה, נוצרים אלמנטים כבדים יותר מ-Iron, בגלל האנרגיה העצומה של הדחיסה לפני הדחיפה-אחורה של האטומים. וכך יש לנו אלמנטים כמו זהב ואורניום. וכשהכוכב מתפוצץ, הוא מפזר את כל האלמנטים האלה ברחבי היקום.
◦ מהגזים האלה (עדיין ברובם מימן והליום, אבל עכשיו גם הרבה אלמנטים כבדים יותר) נוצרים כוכבים חדשים, הפעם עם תכולה גבוהה יותר של מתכות. (לפי מדידות של כמות המתכות בשמש שלנו, אז נראה שהיא נוצרה בדור השלישי של כוכבים).
◦ בדור השלישי כבר יש דיי הרבה אלמנטים כבדים בשאריות כל הסופרנובות הללו.. וכשהשמש שלנו נוצרה (כמו שתואר קודם), הדיסקה שנותרה סביבה מכילה גם אלמנטים כמו ברזל, אלומיניום, סיליקון וחמצן (שיוצרים סלעים), ופחמן, שאנחנו מבוססים עליו..
◦ עם הזמן מתחילים להיווצר בליטות באיזורים שונים בדיסקה (איפה שהיו קצת יותר אטומים בהתחלה). והם מתחילים לגדול ולגדול, בהתאם לכמות וסוג החומר שיש לידם.
◦ צדק כנראה נוצר ראשון.. כוכבי הלכת הסלעיים היו צריכים לחכות שייווצרו מוצקים גדולים שייתנגשו יחדיו וכו'.. כשכדור-הארץ נוצר מהתאחדות המולקולות שבגז ובאבק, הוא היה חם מכל ההתנגשויות והדחיסות (לא כמו השמש, אבל חם מספיק כדי להפוך גם מתכת לנוזל). הוא היה עשוי ממה שנקרא מאגמה.
◦ השכבות של כדור-הארץ נובעות מעצם זה שאלמנטים כבדים יותר נוטים לשקוע מהר יותר לכיוון המרכז.. כדור-הארץ מתחיל להתקרר מבחוץ כלפי פנימה (כמו שאם מוציאים קוביות קרח מהמקפיא מוקדם מדי, אז הם קרח מבחוץ אבל עדיין נוזליים בפנים).
◦ התיאוריה המובילה היום להיווצרות הירח, אומרת שעכשיו אובייקט גדול מתחיל להתקרב יותר מדי לעבר כדור-הארץ הצעיר, ומתנגש בו בזווית מסויימת.. ההתנגשות מעיפה הרבה חומר מהשכבות העליונות של כדור-הארץ לחלל, ורובם מתחילים ליצור דיסקה מסביב לכדור-הארץ. הדיסקה הזאת מתחילה להתקבץ וליצור את הירח. וזה יכול להסביר למה הירח עשוי ברובו מאלמנטים קלים יותר.. לעומת זאת, לדוגמא, ההנחה היא שהירח של מאדים הוא אסטרואיד שנתפס בכח המשיכה של מאדים.
◦ ואז אחרי 4.5 מיליארד שנים אנחנו התפתחנו.
sndwav

הודעהעל ידי גילי » 03 יולי 2015, 08:43

שלום לך sndwav

אני מצטער אבל אני לא קונה את הסיפור המסובך הזה שאתה מנסה להסביר לי, מילא אם זה היה מוכח אבל זאת סך הכל השערה שאין לה שום ביסוס ואחיזה במציאות, התאוריה הזאת שהכל כאן נוצר מהערפילית נשמע לי הזוי לאור מה שכל אחד יכול לראות היום בשמיים, אפילו אם תתייחס רק למכתשים הרבים שמעטרים את כוכבי הלכת מיד תבין שקרה כאן משהוא אחר לגמרי, לא ברור לי איך אתם לא רואים את זה?!
או איך למשל הגיעו המים לכוכב שלנו? תאוריית הערפילית לא יכולה ולא מסבירה שום דבר על מה שבאמת קרה כאן. כוכב כמו שלנו וכמו שלושת הכוכבים הארציים האחרים, יכול להיווצר רק!!! כמו שכתבתי, כל השאר סיפורי סבתא. צר לי שאני מתבטא בצורה כזאת אבל עדיין מתעקש ואני אומר לך בצער רב שמבחינתי, תאוריית הערפילית היא עלבון לאנטיליגנציה שלי, אולי דוקה משום שאני בא בלי הרבה ידע, אני פחות משוחד מאחרים ויש לי את היכולת לראות דברים אחרים. בכל מקרה תודה לך על ההתייחסות, ותודה לך על ההסבר הארוך שלא שינה אפילו פסיק אחד במחשבתי. ימים יגיעו ונראה מי צודק.
שבת שלום לך
גילי

הודעהעל ידי razidan » 03 יולי 2015, 12:00

מר גילי,

אתה באמת מדהים אותי.
רק בהצלחה בהמשך דרכך.
Meade ETX125
Celestron SkyMaster 15X70
razidan

הודעהעל ידי גילי » 03 יולי 2015, 12:40

אתה בטח מתכוון שאני מדהים אותך לרעה, אם לא, הפתעת אותי! שתהיה לך אחלה שבת!
גילי

הודעהעל ידי sndwav » 03 יולי 2015, 20:47

זאת סך הכל השערה שאין לה שום ביסוס ואחיזה במציאות

אני חייב לחלוק עליך כאן.. איך אין למה שרשמתי ביסוס במציאות?
אתה שוכח שמה שרמשתי (לפחות עד היווצרות הירח) מבוסס על ניסויים שקרו במציאות.

בוא נסתכל רק על מה שאנחנו באמת יכולים לבדוק:

1.המציאות אומרת שהשמש עשוייה ברובה הגדול ממימן והליום.
האם אי פעם השתמשת במנסרה כדי לראות את הספקטרום של אור? האם אתה יודע שאלמנטים שונים מפיצים וסופחים אור באורכי-גל ("צבעים") שונים וזה משמש כמו "טביעת אצבע" לכל אלמנט?
הנה 3 תמונות שאני אישית צילמתי של ספקטרום-הפצה של מקורות אור שונים (נורת להט, נורת led לבנה, ולייזר אדום) - http://i.imgur.com/TzlHVlB.jpg (אם מישהו רוצה לדעת איך לבנות ספקטרוסקופ ביתי, מוזמן לשאול).
ניתוח קפדני שעשו לספקטרום של השמש, והשוואה לספקטרומים שאנו מכירים מאלמנטים שונים שנבדקו, מראה לנו שהשמש עשוייה ברובה הגדול ממימן והליום.
תודות להבנה עמוקה של מדענים בנושא הזה (ועוד הרבה נושאים נוספים), אנחנו קוראים היום את הדיון הזה על מסך שמואר ע"י נורות LED, ומצביעים עם לייזרים אחד על השני במסיבות.
בינתיים זה הכי מציאות שיכול להיות, נכון?

2. אלמנטים כבדים יותר ממימן והליום נוצרים (באופן טבעי) רק בתוך שמשות . ואלמנטים כבדים יותר מברזל נוצרים רק בסופרנובות.
כשמדדו את המסה של חלקיקים קטנים, בשיתוף עם המשוואה המפורסמת של איינשטיין, העלו השערה שמשתחררת אנרגיה עצומה כשעושים היתוך גרעיני, והאנרגיה הזאת היא זאת שמניעה את כוחה של השמש.
מתמטיקאים כתבו הרבה משוואות חדשות (שנשענות על פיסיקה קיימת) כדי לתאר את קצב ההיתוך הגרעיני בשמש (ועוד הרבה דברים),
ואחרי הבנה עמוקה וניסויים פרקטיים בתחום הזה, פיצצנו את הפצצה הכי גדולה שאי-פעם התפוצצה. (אני לא מדבר על נגסאקי, שם השתמשו בטכניקה אחרת שנקראת Fission, שבה מפצלים אטומים כבדים לאטומים קלים יותר, והפיצול הזה גם משחרר דיי הרבה אנרגיה).
אז פה יש ביסוס טרגי במציאות. וגם הבנה שלמשוואות יש השלכות גדולות במציאות שלנו.

בינתיים... עם 2 הנקודות הללו אתה מסכים?

sndwav

הודעהעל ידי גילי » 04 יולי 2015, 00:40

מה שכתבת זה נכון, והדברים האלה ידועים לי (ספקטרום, ביקוע גרעיני, היתוך גרעיני ועוד) ואני מסכים איתך בהחלט למרות שקראתי את זה ברגע זה ואני מאוד עייף, מחר אקרא שנית ואם יהיה לי מה להוסיף, אוסיף. אבל איפה הקשר למה שכתבתי? שבת שלום לך ולילה טוב
גילי

הודעהעל ידי גילי » 04 יולי 2015, 08:00

ועוד דבר, כשכתבתי עלבון לאנטיליגנציה התכוונתי אך ורק לנושא של מערכת השמש שלנו וכל מה שנמצא בא! אני מצטער אם דברי הובנו לא נכון. וכשאמרתי שהידע שלי באסטרונומיה דל, אז כפי שאתה יודע הכל ייחסי, הוא דל בהשוואה ללפרופסורים ודוקטורטים שמעמיקים לעומק, מה שאותי כלל לא מעניין, אותי מעניין ללמוד ולדעת קצת על הכל מאשר הכל על קצת, לכן כמעט ולא תמצא כאן מישהו שיודע על התחומים הנוספים ששילבתי ברעיון, כמו למשל גאולוגיה, בוטניקה, זואולוגיה ועוד תחומים שללא הידע בהם, לא הייתי מגיע למסקנה זו לעולם!
שבת שלום לך
גילי

הודעהעל ידי גילי » 04 יולי 2015, 08:47

ואני אשאל אותך שאלה פשוטה:
בואו נקח חלק מכדור הארץ, פרוסה, כומו שחותכים אבטיח, בוא ונדמיין שאסטרואיד הוריד חתיכה כזאת מכדור הארץ בפגיעה ישירה שפשוט גילחה ממנו חתיכה, עד כאן ברור? עזוב לרגע את מה שקרה לכדור הארץ בעקבות פגיעה זו, אותה חתיכה שגולחה מכדור הארץ מתנתקת מכדור הארץ בצורה של גוש ענקי ועוד כמה ריקושטים, חלקם גדולים וחלקם קטנים, עד כאן אפשרי נכון? תסכים איתי שגושים אלה שהתנתקו הועפו לחלל כגושים לוהטים ומותכים בחלקם כתוצאה מהחום הרב והחיכוך? עכשיו בוא ונתרכז לרגע בגוש הגדול שהתנתק, מה קורה לו מרגע זה והלאה? ובכן, כאן אתה צריך קצת ידע בגאולוגיה, לי יש ולכן אני יודע פחות או יותר מה ייקרה, מה שייקרה זה פשוט מאוד, הגוש הזה שהתנתק יתחיל את מסעו בחלל במהירות גבוהה עקב הפגיעה, אותו גוש פוגש בדרכו לחלל ומיד אחרי הפגיעה קיטור של גזים (לא מחייב) כמו כן הוא פוגש את קור החלל, מסכים עד כאן? קור זה מקרר את הקליפה החיצונית של גוש הלבה שזה עתה התנתק מכוכב האם שלו, מסכים איתי נכון? אתה חייב להסכים כי אלה חוקי הפיזיקה! שים לב טוב מה קורה מאותה נקודה וניתן לבדוק את זה במעבדה, אותו גוש לוהט מתחיל להסתחרר במהירות סביב עצמו עקב הפגיעה, האם יש לך מושג מה קורה ליסודות שמסתחררים במהירות בתוך הגוש הלוהט? אני אגיד לך, מתחיל להיווצר מה שנקרא בשפת הגאולוגים - גיבוש מפריט שיימשך מליוני ומליארדי שנים, בדיוק כמו בסלעים הפלוטוניום - גרניטים ודומיהם, אם הגוש הזה היה סטטי ולא היה מסתובב סביב עצמו, מה שהיה מתקבל בסוף ואחרי מליארדי שנים זה כדור עגול מלא באחד מסוגי הגרניט, אבל מאחר והגוש הזה מסתובב סביב עצמו, וכשהחל את דרכו הסיבוב סביב עצמו היה מהיר יותר, כי הוא היה קטן יותר וטרם חטף בדרכו אין סוף אסטרואידים ומטאורים שיגדילו את נפחו ומסתו, מה שקרה זה שכל היסודות הכבדים, בעלי נקודת התכה הגבוהה ביותר מתרכזים במרכז, ואח״כ לפי הסדר מתגבשים להם שאר היסודות מהמרכז כלפי חוץ, הלחץ של הלבה מבפנים החוצה גורם לגוש הזה לאט לאט להפוך לכדור, כדור שיתנהג בדיוק כמו בלון שאם נמלא את חלקו במים ונסובב אותו על צירו, יתנפח הבלון והקטבים שלו יקרסו כלפי פנים, מסכים? זה מה שקרה בדיוק לארבעת הכוכבים הארציים וכנראה שגם לשאר כוכבי הלכת שעם הזמן, ובגלל השפעות שונות והמרחק הרב שלא מאפשר בדיקה לעומק. אני אומר לך שכל כוכבי הלכת בנויים במרכזם בדיוק כמו ארבעת הכוכבים הארציים. בוא עכשיו תענה לי ברצינות, האם זה לא נראה לך הגיוני מה שכתבתי וזאת מול תאוריה הזויה שהכל נוצר מאבק. שבת שלום וממתין לתשובתך.
גיל בן ישי
גילי

הבא

חזור אל מערכת השמש, מטאורים וגופים קטנים - Solar System, Meteors

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 23 אורחים