האם מטאור, הוא שאחראי להיווצרות הצור בא״י? קראו וצפו בסרט...

פורום מערכת השמש,מטאורים וגופים קטנים משמש לדיונים בחקר מערכת השמש, מדעים פלנטריים וחקר כדור הארץ, מטאורים וגופים קטנים במערכת השמש.

האם מטאור, הוא שאחראי להיווצרות הצור בא״י? קראו וצפו בסרט...

הודעהעל ידי גילי » 09 יולי 2015, 18:34

האם פגיעות של מטאוריטים הם שאחראים לחלק משכבות הצור בא״י?
קראו וצפו בסרט..

יש חילוקי דעות לגבי היווצרות חלק משכבות הצור בארץ ישראל ובמקומות אחרים בעולם, אין הגדרה מדויקת במדע על איך בדיוק נוצרו שכבות אלה שמצויים בשפע בנופיה של ארץ ישראל ובמקומות אחרים בעולם?
אני מביא פה גרסה אחרת, שונה לחלוטין מהגרסה הקיימת, על איך כנראה נוצרו חלקים משכבות הצור בארץ ישראל.

בחלק מדברי יובאו דברים וישולבו ציטוטים ממקומות אחרים, במקומות אלה אוסיף גרשיים כל השאר שלי.

מה הן שכבות הצור האלה בארץ ישראל ואיך הם נוצרו?
לשכבות הסלעים בא״י יש מספר שמות מסובכים כמו: חבורות, תצורות, עידנים, גילאים, תקופות ועוד, אני אשתמש בחלק קטן מהשמות, למשל: הצור הזה שאנחנו מדברים עליו הוא: ״מתצורת מנוחה, תצורה הבנויה בדרך כלל מקירטון, לעתים התצורה מחופה ברובדי צור של תצורת משאש״.
שימו לב טוב למשפט הבא, הוא חשוב להבנת התמונה;
״תצורה זו נפוצה ברוב אזורי הארץ, עוביה מדקק כלפי מרום הקמרים של שדרת ההר לאורך ארץ ישראל ,מהשיפולים המזרחיים של הרי יהודה ושומרון ורכסי הנגב וכן בשיפולים המערביים של ההרים בשפלת החוף הגבוהה - מישור הגבעות המהווה את הגבול שבין ההר לשפלה״.
מה למעשה אומרים המשפטים האלה?
באותה תקופה בה נוצר הצור, בתקופה שבין 90 מיליוני שנים ועד לפני כ-70 מיליוני שנים, אומרים המדענים שבאותה תקופה התרחשה התחממות גלובלית, מה זה אומר?
התחממות זו נוצרה כתוצאה מהחום הרב שהשאירו אחריהם פגיעות של מטאוריטים שפגעו בכרום כדור הארץ, כנראה שהיו אלה מספר פגיעות של מטאוריטים לא גדלים ובפרקי זמן קצרים.
מה למעשה קרה כאן?
האם יתכן שמטאוריטים אלה שנפלו על כדור הארץ, בתקופה קצרה שנמשכה לפני 70 עד 90 מליון שנה, מטאוריטים אלה פוגעים כנראה באיזור של ים, (או אולי ביבשה) ים לא עמוק, וכנראה שהקרקע בו פגעו המטאוריטים הייתה קרקע חולית, או עשויה מסלע חולי אחר, כמו כורכר, או אבן חול נובית העשויים קוורץ - סיליקה טהורה שהרכבה הכימי הוא - (צורן דו-חמצני), SiO2, או אולי כמו הסלע שבונה את המנסרה במכתש רמון.

שימו לב בבקשה לתופעה גאולוגית הזאת, הבנת קטע זה קשורה בהבנת העניין כולו, -

״המנסרה״ שבמכתש רמון, למה שהחברה קוראים ״הנגריה״, מנסרה זו עשויה מסלע נדיר העשוי מחלקיקי קווארץ קטנים ושקופים, בדיוק כמו החול שבים התיכון, בכל מקרה, - ״מנסרה זו קיבלה את שמה בגין סלעי הקוורציט (סוג של אבן חול נדירה) המזוותים הנמצאים בה, תופעה זו של היווצרות עמודים בעלי 8-3 פאות מסלע הקוורציט מיוחדת למכתש-רמון, בעבר, היתה כאן שכבת אבן חול, אשר עברה תהליך התמרה, בשל חימום על-ידי גז או קיטור, המלווים בדרך-כלל פעילות געשית בתוך או מחוץ לכדור-הארץ. בתהליך ההתמרה שונה המבנה הגבישי של אבן החול, והיא הפכה לקוורציט. בשל ההתחממות (ובעקבותיה - התפשטות החומר), ומיד לאחריה התקררות (התכווצות החומר), הסתדר החומר בצורת מנסרות, אשר תופסות את מירב הנפח, בפחות שטח״,
בדיוק כמו המשושים ברמת הגולן אלא ששם זה מבזלת, מלבה, וכאן מדובר באבן חול.,
פגיעה זו של מטאוריטים רבים יוצרים כנראה שקעים ומכתשים בכרום כדור הארץ, כמו כן יתכן שמטאוריטים אלה מרימים גלים ענקיים של אש ששורפים בדרכם את חלקו התחתון של הים בו הם פוגעים, וכנראה שהפגיעות היו בהפרשי זמן לא גדולים מה שיצר במקומות מסויימים שיכוב בצור, ללא מאובנים, שיכוב שבמקומות מסויימים הוא עבה יותר ובמקומות מסויימים דק יותר, כתוצאה מפגיעות אלה כנראה שמתרוממים גלים של אש שמתקדמים קדימה ותוך כדי כך מתיכים וממיסים את השכבה העליונה של הסלע בה הם פוגעים, בערך כמו בסרט שתראו מיד אלא ששם זה בקנה מידה גדול יותר.
תצורה מנוחה נימנית על חבורת הר הצופים אשר הורבדה בתקופת סנון, תיארוך הופעתה הוא בין 90 מיליוני שנים ועד לפני כ-70 מיליוני שנים, זה הזמן שכנראה כדור הארץ חטף מטר גדול של מטאוריטים בגדלים וצורות שונות.
התצורה הזאת הורבדה בתקופה שבה עלו פני הים כתוצאה מהתחממות גלובלית ושינוי באקלים והיכן שהשתרע אגן ימי עמוק, במקום זה נוצרה תצורות מנוחה ומעליה תצורת משאש, (סלעי הצור) כתוצאה מעליית גובה פני הים ושינוי האקלים״.
מתאים בול!, היכן שהשתרע אגן ימי עמוק נוצרו תצורות מנוחה ומעליה תצורת משאש, (שכבת סלע הצור) כתוצאה מעליית גובה פני הים ושינוי האקלים״.
צירוף מקרים מעניין?
לאחר פגיעות אלה, כנראה שהמטאוריטים קורסים לתוך עצמם והאנרגיה שלהם הופכת לגלי אש ענקיים ופירוקלסטים רבים מועפים לכל עבר, אש זו ממיסה את הקרקע שבאה במגע עם האש והופכת אותה לעיסה רותחת של של קוורץ שהוא המרכיב העיקרי בסלעי החול למיניהם, כתוצאה מפגיעות אלה מתחמם כדור הארץ, על פי הגדרת החוקרים נקראת התופעה: ״התחממות גלובלית״, וכתוצאה מהתחממות זו, עלה מפלס פני הים בצורה דרמטית!
כמו כן, כנראה שלאחר פגיעות אלה נוצרו מכתשים ושקעים בגדלים שונים בכרום כדור הארץ מה שגרם אולי לסדקים בלוחות, ליצירת הרים ובקעות ושברים מקומיים.
כנראה שזמן קצר אחרי הפגיעות, בחלק מהמקומות, חוזרים מי הים בחזרה ושוטפים את העמקים שמכוסים בשכבה עבה של זכוכית מותכת, מי ים אלה שחוזרים בגלים ענקיים זורמים על דייסה של זכוכית מותכת מעורבבת בתוצרי פגיעת המטאוריטים, כנראה שמי ים אלה מקררים במהירות את העיסה הלוהטת וקירור מהיר זה הופך את התשתית המותכת לסלע הצור שמשוכב ללא מאובנים, תופעה שמוכרת לנו היטב ממדבר יהודה והנגב.

אני מצרף לכאן לינק לסרט שממחיש בדיוק את מה שארע כאן וזאת כמובן בקנה מידה קטן יותר!המטאוריטים שנפלו לא בהכרח בגודל שבסרט אבל הבאתי את זה להמחשה בלבד!

דבר נוסף ואחרון שהיה חשוב לי להוסיף, מהי ואיך נוצרה תצורת חתרורים במדבר יהודה?
אין ספק שגם כאן פגע אחד או יותר מהמטאוריטים שכנראה היו קטנים יותר (זה מוזכר במילה אחת בויקיפדיה,) פגיעה או פגיעות שהשאירו את עקבותיהם הברורים בשטח.
מדבר יהודה חטף בזמן כלשהו פגיעה של מטאוריט או של מספר מהמטאוריטים, כנראה קטנים, שגרמו לקטסטרופה גאולוגית שאת סימנייה רואים היום בשטח, מה שמוכר לכולם כ ״ תצורת חתרורים״ .
מי שמכיר את הסלעים הביטומנים השחורים ואת הסלעים האדומים שנראים היטב בין השכבות כשיורדים מירושלים ליריחו, סלעים אלה הם ממרכיבי תצורת חתרורים.
כדאי להיכנס לגוגל ולכתוב - תצורת חתרורים, ולקרוא קצת ולראות מה אומרים החוקרים על התופעה הזאת ותראו שברור ומובן מאליו שנפל שם מטאוריט או מספר מטאוריטים קטנים.
להלן קישור לתצורת חתרורים בוויקיפדיה, זה מעודכן ומסביר יותר טוב מכל האתרים האחרים שבדקתי:
https://he.m.wikipedia.org/wiki/תצורת_חתרורים

להלן הקישור לסרט (להמחשה בלבד) שמראה בבירור מה אולי קרה כאן ואיך אולי נוצרו חלקים משכבות הצור בארץ ישראל ובעולם.
https://m.youtube.com/watch?v=oG8JZ-lsmk8

תודה רבה,
כל הזכויות שמורות לגיל בן ישי שכתב מאמר זה.
נערך לאחרונה על ידי גילי בתאריך 26 פברואר 2016, 17:00, נערך 2 פעמים בסך הכל.
גילי

Re: האם מטאור, הוא שאחראי להיווצרות הצור בא״י? קראו וצפו בסר

הודעהעל ידי Yosi ameiri » 22 יולי 2015, 20:47

שלום לך, אני מטייל המון בארץ הזאת ותמיד סיקרן אותי מה זאת שיכבת הצור הזאת שיוצרת הרי שולחן ואיך היא נוצרה, קראתי את מה שכתבת ואני לא מספיק מקצועי כדי להגיב על זה אבל זה נחמד
Yosi ameiri

הודעהעל ידי aldebaran » 24 יולי 2015, 06:08

קודם כל מטאוריט ולא מטאור. מטאוריט זה מה שמגיע. ואני לא חושב. מטאוריטים משאירים עקבות של חומרים שבטח היו מתגלים. צריך רק לשאול אם התגלו כאלה כמו אירידיום למשל שיש באסטרואידים
aldebaran

הודעהעל ידי שלמה בוסקילה » 10 אוגוסט 2015, 21:37

היי
אתה מנסה לספק הסבר לתופעה גיאולוגית אבל אינך עושה זאת בכלים ובמתודה המדעית.
מתכון בטוח להתייחסות בלתי רצינית...
שכבת הצור הנפוצה בארץ שייכת לחבורת הר הצופים, תצורת משאש מגיל סנון (קרטיקון עליון).
הסלעים משוכבים, עדות להיווצרותם בסביבה ימית (!)
כיום מקובל ומוסכם הסבר להיווצרות צור, לאחר שהתהליך נצפה בחלקו מול חופי פרו. בעבר אכן היו דעות שונות לאופן היווצרותו ומקור הסיליקה.
בים רדוד כמו זה שכיסה את אזורנו בקרטיקון העליון, התפתחו זרמים אוקיאניים המכונים "זרמי מעלה", שגרמו לעליית חומרי הזנה מקרקעית הים אל שכבת המים העליונה ונוצר ים עשיר. מה שאפשר התפתחות אצות צורניות מן הסוג דיאטומה ורדיולריה וסוגים נוספים.
לאחר מות האצות הן שקעו על קרקעית הים והעשירו את הבוצה בסיליקה.
בתהליך דיאגנטי (הסתלעות) שנמשך שמן רב מאוד, הבוצה הצורנית הפכה לאבן הצור המוכרת לנו.
אין לערב את הצור העשיר בסיליקה לאבני חול מכל סוג למרות שגם הם סיליקאטיים. החולות במכתש עתיקים לאין שיעור משכבת הצור.
אכן תצורת חתוררים שאינה צורנית כלל ועיקר, חשודה בהתמרה באמצעות חום מטאוריטים אבל זה לא לגמרי מוסכם.
התמרת אבני החול בנגריה מוסברת בפעילות קיטור כשמקור החום הוא מגמאטי. או באמצעות דייקים.
הסרטון? מגניב, אין לי מספיק כלים להעריך את ערכו המדעי. יותר דומה לאירוע המוכר כהחדה ההמונית של סוף הקרטיקון (הכחדת הדינוזאורים האמוניטים ועוד) - מכתש יוקטאן שנחקר ע"י וולטר אלברז.
גם אירוע זה מתרחש לאחר היווצרות שכבות הצור בארץ.
אירוע קטאסטרופאלי כמו שאתה מתאר, אמור להשאיר לא מעט עדויות שאינן קיימות בשכבת הצור בארץ, שכאמור בבירור מקורה ימי. היא מלאה בשפע מאובנים חד תאיים (דיסקוציקלינריה ועוד), משוכבת היטב וכו'. מה שלא אמור להיות לו נוצרה בתהליך שאתה מנסה לתאר.
הדובה הגדולה - אסטרונומיה תצפיתית
www.dubagdola.com
סמל אישי של המשתמש
שלמה בוסקילה

הודעהעל ידי גילי » 26 דצמבר 2015, 03:03

שלום מר שלמה בוסקילה,

ראשית תודה לך על ההתייחסות למה שכתבתי!
שנית, כפי שאתה בוודאי יודע ישנם שני סוגי צור - צור ביוגני - שנוצר בדיוק כמו שכתבת ואין עליו עוררין! בצור זה ניתן למצוא מאובנים מסדרת בעלי החיים שהזכרת, וצור אחר - צור כימי - שנוצר באקלים חם, וזהו תנאי בסיסי! שים לב מר בוסקילה, נוצר באקלים חם! וזאת על פי המחקר שלא הגיע עדיין לסיומו ואין מסקנה ברורה לגביו! צור זה נוצר כתוצאה משקיעה של סיליקה שמקורה בהרי געש - טוף, ככה קוראים לזה החוקרים, זאת המסקנה שאליה הגיעו החוקרים ומידע זה עדיין לא ברור ומבוסס דיו ואין החלטה סופית על אופן היווצרותו!
אני בא וטוען אחרת, כפי שאתה בטח יודע תהליך היווצרות הצור הכימי עדיין אינו מחוור ואינו ברור דיו ואין מסקנה סופית לגבי אופן היווצרותו, צור כימי זה נוצר מגורמים שונים ובדרכים שונות, בארץ ישראל הצור מתקופת הסנון מיוצג בארץ בשכבה עבה שמגיעה לעובי של עד עשרה מטר!
אם תתקרב ותסתכל טוב על השכבה הזאת שמכסה את רוב רובה של ארץ ישראל תראה שהיא אמורפית וחסרת שיכוב לחלוטין! ותראה גם שהיא חסרת גבישים וחסרת מאובנים לחלוטין! והיא שבורה וסדוקה כמו זכוכית! זאת כנראה כתוצאה מהתקררות מהירה של הסיליקה, (דומה מאוד לאופן היווצרות אובסידאן) אין שום מצב שסיליקה טהורה (עם טיפת לכלוך, 1%) שבנויה ללא שום שיכוב - שום שכבות לא נמצאות בצור מתקופת הסנון בארץ ישראל ואין לי מושג מאיפה הבאת את הנתון הלא נכון הזה, שבצור בארץ ישראל מתקופת הסנון קיים שיכוב וקיימים מאובנים? לא היה ולא נברא! אין שום מצב שסיליקה טהורה שבנויה בצורה אמורפית וחסרת מאובנים לחלוטין כמו רוב רובו של הצור בארץ ישראל תגיע לשיכבה כזאת עבה וכמעט כולה אמורפית וחסרת מאובנים בדרך שהזכרת! צור זה שהזכרת הוא צור ביוגני, אחר ושונה, צור זה שהזכרת נוצר בסביבה ימית אחרת, ובתנאים אחרים ושונים לחלוטין ובצור זה יש מאובנים והוא כנראה משוכב, אני לא מכיר את הצור הזה מספיק טוב כדי לענות לך האם הוא משוכב או לא.
כשהזכרתי את הקוורצית ממכתש רמון, לא התכוונתי שתתן לי הסבר על האבן החול נובית וגם לא על אופן היווצרות המסיב הערבו נובי! גם לא התכוונתי שתיתן לי הסבר על אופן התנועה שלו דומיית הנדנדה, כמו כן מר בוסקילה היקר, גם לא התכוונתי שתסביר לי מה הוא גיל האבן ואיך היא נוצרה! אם רצית להראות שאתה יודע? אתה יודע אבל לא מספיק, גם אני לא! סה״כ ניסיתי להסביר לקורא ההדיוט שלא מתמצא כמוך בגאולוגיה, מה קורה במפגש בין חום רב, ולא משנה מה המקור שלו, לבין גרגרי הקווארץ, בנגריה זה במקרה מפגש בין לבה לאבן חול, לבה מר בוסקילה!
יום טוב לך ותודה רבה.
גילי

הודעהעל ידי שלמה בוסקילה » 11 ינואר 2016, 17:24

שלום מר גיל בן ישי

איני מבין מדוע נזכרת להגיב אחרי כמעט חצי שנה.
לא מובן לי גם מדוע שלחת את תגובתך לדף הפייסבוק של "הדובה הגדולה"
הוא אינו מיועד לזה ואבקשך לא להעביר דיונים מכאן לשם. מקווה שתכבד זאת.

להערותיך:
שכבת הצור העיקרית בישראל - צור מישאש הסנונית. הינה משוכבת היטב גם אם תכתוב עם כמה סימני קריאה שהיא אינה משוכבת. כל בר דעת היוצא לשטח ומכיר את הצור המדוב רואה את השיכוב המובהק.
סידוק ושבירה בצור הנ"ל. אכן קיימות + שלל תופעות קשורות נוספות כמו קימוטים חדים שאינן תואמים לקימוט שכבות מעל ומתחת, ברקציוזיות ועוד. כל אלו נגרמו בשל הרבדת השכבה במקביל להתרחשות אירוע הקימוט הגדול בישראל שהרים את "קמטי הקשת הסורית" במקביל לקימוט האלפיני. הצור שהיה אז בשלב ביניים בתהליך ההסתלעות שלו במרקם דמוי ג'לי, התקמט, נסדק ונשבר. קימוט! מר בן ישי, הוא שגרם לסידוק ולא התקררות לבה.
נוכחות מאובנים בצור. למרות שמקור הצור הינו ביוגני, קשה למי שאינו מומחה למצוא בו מאובנים רבים, זאת מכיוון שאלה היו ברובם יצורים חד תאיים וברוב המקרים עברו בתהליכי ההסתלעות המסה וגיבוש מחדש. עם זאת, ניתן למצוא ולא עם הרבה מאמץ מאובנים גם בצור, גם גדולים הנראים בעין וגם כאלה הנראים רק במיקרוסקופ. קיימים גם מאובנים חד תאיים גדולים הנקראים דיסקוציקלינריה, אותם ניתן לראות בצור גם בעין בלתי מזויינת. את כולם ראיתי במו עיני.
על נוכחות מאובנים בצור כבר עד לפני 70 שנה ראשון הגיאולוגים בישראל משה אבנימלך בספרו צפונות סלעי ארצנו. כדאי שתעיין גם במחקריו של פרופ' יהושע קולודני שחקר את שכבות הצור בישראל.
נוכחות מאובנים + שיכוב מעידים כאלף עדים שמקורו העיקרי של הצור הסנוני בישראל הינו ביוגני ולא מגמטי/מטאוריטי. ביוגני! מר בן ישי, ביוגני!
חבל שאתה כותב בביטחון רב כ"כ על נושאים שניתנים לבדיקה בקלות.
מציע לך ללמוד מעט גיאולוגיה ואסטרופיזיקה בטרם תמלא את הפורום בקביעות כאילו מדעיות ובהשערות חסרות כל הוכחה מדעית.
יום נפלא
שלמה
www.dubagdola.com
סמל אישי של המשתמש
שלמה בוסקילה

הודעהעל ידי גילי » 12 ינואר 2016, 19:28

שלום לך מר בוסקילה היקר,
יש לי איתך חלוקי דעות ואין לי עניין להתווכח איתך כאן, אני מכבד אותך ואת מה שכתבת ומצטער אם פגעתי ממך באיזה שהיא דרך או צורה! אתה אחרי על האתר שלך בלבד! כאן אני אכתוב כמה שאני רוצה, מתי שאני רוצה, ואיך שאני רוצה!!!!!!
תודה ויום טוב לך.
גילי

הודעהעל ידי שלמה בוסקילה » 14 ינואר 2016, 17:30

חילוקי דעות זה טוב
ניתן ללמוד באמצעותן לא מעט.
www.dubagdola.com
סמל אישי של המשתמש
שלמה בוסקילה

הודעהעל ידי גילי » 21 ינואר 2016, 21:27

מסכים איתך
גילי

הודעהעל ידי גילי » 26 פברואר 2016, 17:02

לכל המתעניינים, ערכתי מחדש את הדף ועכשיו הוא מסודר יותר!
גילי

חזור אל מערכת השמש, מטאורים וגופים קטנים - Solar System, Meteors

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 5 אורחים