קצת מידע על מפתח הטלסקופ ותצפית באיזורים מוארים

פורום העוסק בכל הקשור לזיהום האור בישראל. הסברה ופתרונות.

קצת מידע על מפתח הטלסקופ ותצפית באיזורים מוארים

הודעהעל ידי Itzik Spitzen » 03 נובמבר 2012, 15:27

שלום לכולם,

בתוך תהליך של מחקר לקראת שדרוג הטלסקופ שלי ומכיוון ש"נגזר עלי" לצפות בעיקר מאיזור מגוריי מזוהם האור - איזור המרכז (בשל חוסר זמן), ביצעתי מחקר קטן באינטרנט תוך נסיון למקסם את יכולות הצפיה שלי באיזור מזוהם אור ולהצטייד בציוד המתאים ביותר למשימה. אקדים ואצהיר שברור לי שאין באמת תחליף לשמיים חשוכים!

הממצאים הגיוניים מאוד, אך מעניינים וחדשים לי (לפחות...)

תמצית המידע נמצאת במאמר הקצר הזה:
http://mysite.verizon.net/vze55p46/id1.html

בנסיון לקצר את הממצאים למשפט אחד, מפתח רחב יותר משפר את הצפיה עבור חלק מגרמי השמיים, בדיוק כפי שמצופה ממנו גם בשמיים חשוכים, ובכל מקרה, הוא אינו מייצר בעיה גדולה יותר (כפי שאולי חלק מהאנשים סבורים).

בעוד בהירותם של אובייקטים נמדד בד"כ ע"י המדד בהירות אינטגרלית (Integral Brightness) - הוא האינטגרל (סכום מצטבר) של התאורה על פני כל הגוף השמימי, המדד החשוב יותר לדעת תחת שמיים מוארים הוא בהירות שטח הפנים (Surface Brightness). לפי ההגיון הזה, גוף קטן יותר, יכול להיות בעל בהירות אינטגרלית נמוכה אך מכיוון שסך הבהירות מתפזרת על שטח קטן יותר הגוף מואר יותר ולכן יכול לעבור את סף זיהום האור ולהראות. גופים כאלה יראו טוב הרבה יותר דרך טלסקופים בעלי מפתח גדול יותר גם תחת שמיים מוארים. לעומתם, גוף בעל בהירות אינטגרלית גבוהה אך שטח גדול באופן יחסי (במאמר הנ"ל משתמשים ב M33 שנחשב אחד הגופים בעלי הבהירות האינטגרלית הגבוהה ביותר), יכול לא לעבור את סף האור בכל או ברוב יחידות השטח שלו ולכן לא לעבור את סף זיהום האור ולא להראות. במקרה כזה, מפתח גדול של טלסקופ, לא יעזור לפתור את הבעיה או ישפר את תנאי הצפיה.

או לסיכום: זיהום אור ומפתח קטן מציבים שתי מגבלות שונות שאינן חופפות בניהן, בעוד שמפתח קטן מציב רף תחתון על ה Integrated Bightness של הגופים שאפשר לראות דרכו, שמיים מוארים מציבים רף תחתון על ה Surface Brighness של הגופים שניתן לראות.

אמנם, יש לי הרגשה שחברים רבים בפורום מכירים את העובדות הנ"ל, בכל מקרה חשבתי לשתף, בתקווה לא לשעמם אף אחד ;-)

שמיים צלולים וחשוכים :-P
איציק
Meade LX90 10" ACF
SkyWatcher Mak 127 OTA / AZ4 Mount
Celestron SkyMaster 15x70 binoculars
סמל אישי של המשתמש
Itzik Spitzen

Re: קצת מידע על מפתח הטלסקופ ותצפית באיזורים מוארים

הודעהעל ידי מיכאל ולסוב » 03 נובמבר 2012, 20:54

לדעתי זה קצת יותר מורכב ממה שרשום במאמר.
ברור שבהירות פני שטח צריכה להיות יותר גדולה מבהירות הרקע - אחרת שום דבר לא יעזור. אבל זה לא מספיק.

שם מתייחסים בעיקר לבהירות פני שטח ויחס שלה לתאורת הרקע. אבל יש להייחס גם לגודל האובייקט. והכוונה היא לגודל כפי שהוא נראה בעינית.
מה שקובע האם נראה אובייקט מסויים או לא - זה האם הוא עובר את מה שמכונה כ"סף הקונטרסט" של העין האנושית.
סף קונטרסט הזה תלוי בתדר מרחבי (או בגודל באובייקט אם לפשט את המושג). פ למשל יש פונקצייה של רגישות הקונטרסט של העין - סוג של MTF:
http://www.telescope-optics.net/aberrat ... tended.htm
כלומר יש תדרים (גדלים) שנראים יותר בקלות, ויש תדרים שנראים פחות בקלות. אפשר לראות כי יש נקודה בציר X (שאפשר להגדיר כ"גודל האובייקט" ) שעבורה לעין יש רגישות הכי גבוהה. כלומר אם אובייקט יהיה קצת יותר גדול או קצת יותר קטן - לא נראה אותו (במידה והוא נראה ממש על הסף)

נקודה נוספת שצריך להכיר היא שטלסקופ גדול לא מגדיל את בהירות פני השטח - אלא מגדיל את האובייקט עצמו, ומשאיר את בהירות פני השטח קבועה (או אפילו מקטין אותה - תלוי בהגדלה).
לכן יתכן מצב בו עם טלסקופ קטן יותר - יראו את האובייקט יותר בקלות מאשר עם טלסקופ גדול יותר.
צרפתי גרף עם 3 נקודות (שמציינות 3 אובייקטים) ואפשר לראות שאובייקט בעל אותו קונטרסט - יראה רק כאשר הוא בתחום מסויים (בתוך האדום) ולא יראה כאשר הוא מחוץ לתחום.

כמובן זה מצב מאוד ספציפי - אבל אני סתם הבאתי את הדוגמא על מנת להראות שיש פה עוד משתנים שמעורבים חוץ מקונטרסט ובהירות פני שטח.
למשל צבירי כוכבים בכלל מקורות אור נקודתיים - ושיקולים שם יהיו אחרים, שיכללו את מצב האטמוספרה וגודל דיסקת דיפרקציה, וכו' וכו'.

תמונה
מיכאל ולסוב
אתר האסטרונומי שלי : מדריך תצפיות , מפות , רישומים , צילום:
www.deepskywatch.com
מיכאל ולסוב

הודעהעל ידי שלמה מזרחי » 12 נובמבר 2012, 18:09

לפי צה שאתה כותב, מדובר בבהירות השטח של האובייקט שעל זה אחראי ריכוז הבהירות.

כלומר, יכול להיות אובייקט קטן, אך הוא חיוור. מה שקורה כאן זה שהאור שלו מרוכז מספיק בשביל להצליח לעבור את מחסות תאורת הרחוב. אם הוא הצליח לעשות את זה, אז כבר רלוונטי עניין גודל מפתח הטלסקופ, וככל שהוא יותר גדול, ככה האובייקט יראה יותר בהיר.

אילו אובייקט שהוא יותר בהיר, אך מצד שני הרבה יותר גדול, אז הריכוז של האור כבר יהיה בעוצמה כזאת שהיא לא תוכל לעבור את מסוכת תאורת הרחוב, ולפי כך כבר לא רלוונטי לדון במפתחי טלסקופים, כי ממילא הוא לא מצליח לעבור את המשוכה העירונית בשביל להראות.

לסיכום

יש אובייקט, אמנם קטן. ובבהירות חיוורת. ובשל קוטר קטן לאובייקט, האור שהוא מאיר יותר מרוכז. ותודות לריכוז, האור מצליח לעבור את משוכת תאורת הרחוב. ובאובייקט יותר בהיר אך יותר גדול, כבר הריכוז פחות גבוה, והוא לא עובר משוכה זו.

נכתוב במילים מנה כמול עוצמה. עוצמה של מנורה בעלת מנה צנועה יכולה להיות יותר יעילה יותר מעוצמה של מנורה בעלת מנה גדולה.

במילים אחרות יש מנה ויש עוצמה. מנה זו כמות כללית שיש בגוף גדול, אך הפיזור הוא גבוה, והעוצמה שהוא מקרין לא גדולה. וגוף קטן עם מנה יותר צנועה, הריכוז שלו הרבה יותר גדול, ולכן העוצמה יותר גדולה.

לדוגמה, שבתאי הרבה יותר גדול מאיתנו, ולכן מנת כח המשיכה שלו בכללית אמורה להיות יותר גדולה בהרבה מאיתנו. אך כח המשיכה שלהם שווה, כי כח המשיכה של כדור הארץ יותר מרוכז בשל צפיפותו וגודלו. ולכן הם שווים.

אז מה שקובע ללהצליח לראות מהעיר את האובייקטים זה העוצמה שהם מאירים, ללא קשר למנה שלהם. מנה יותר גדולה יכולה גם להיות עם עוצמה שהיא לא גדולה.

לכן מה שקובע אם האובייקטים יראו מהעיר זה רק העוצמה.

הבנתי נכון.?

אז איך בצילומים זה כבר לא ככה.?
שלמה מזרחי

הודעהעל ידי Itzik Spitzen » 17 נובמבר 2012, 10:31

הי שלמה,

אכן הבנת נכון, אך אני לא בטוח שהבנתי את השאלה לגבי הצילומים.

איציק
Meade LX90 10" ACF
SkyWatcher Mak 127 OTA / AZ4 Mount
Celestron SkyMaster 15x70 binoculars
סמל אישי של המשתמש
Itzik Spitzen

חזור אל זיהום אור בישראל - Light Pollution In Israel

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד