לבנה בתקופתה, כוכבים במשמרותם ומזלות בעתן

פורום אסטרונומיה ביהדות, עוסק בהיבטים של מדע האסטרונומיה ביהדות ובמקורות.

לבנה בתקופתה, כוכבים במשמרותם ומזלות בעתן

הודעהעל ידי דרך כוכב מיעקב » 17 אוגוסט 2017, 17:25

שלום רב לכולם. אני חדש פה.

האם מישהו יכול להפנות אותי למידע ומאמרים שעוסקים בבירור סוגיות הברכות הנ"ל (מוזכרות בגמרא, בבלי, מסכת ברכות נ"ט:, וגם בירושלמי, מדרשי הלכה וכו').

שאלה נוספת הקשורה לנ"ל- מהו משך הפרסציה של צדק ושבתאי? בתוכנות הדמיה ניתן בבירור לראות את שינוי מיקום הראש והזנב של מאדים (כל שכן של שאר כוכבי הלכת), למרות שהפרסציה שלו לוקחת עשרות אלפי שנים. אבל איני יודע מה עם צדק ושבתאי. ניסיתי לראות בסטלריום, שיש לה טווח של סה"כ כמעט 200,000 שנה, ולא הצלחתי להבחין בשינוי משמעותי (אם בכלל) בראש והזנב של צדק ושבתאי. אשמח לעזרה. תודה רבה.
דרך כוכב מיעקב

Re: לבנה בתקופתה, כוכבים במשמרותם ומזלות בעתן

הודעהעל ידי אבי חשביה » 20 אוגוסט 2017, 08:17

שלום וברכה וברוך הבא!
יש את הספר "צבא השמים" של הרב ניסים וידאל שבחלק ה' עוסק בבאור סוגיות הגמרא ושם כמדומני מזכיר סוגיא זו.

וכן ישנו את הספר ברכת החמה בתקופתה של הרב מרדכי גנוט (יצא לאור לקראת ברכת החמה בשנת תשס"ט), שפרק נרחב בו עוסק בסוגיא זו.
אבי חשביה

הודעהעל ידי דרך כוכב מיעקב » 20 אוגוסט 2017, 16:52

וואו, שה' יתברך ויברך אותך! תודה רבה! בדקתי לא מעט מקורות וכמעט לא מצאתי כלום... תודה רבה! יש לך מושג היכן אפשר להשיג את הספרים האלו ואם הם נמצאים ב'אוצר החכמה'?
דרך כוכב מיעקב

הודעהעל ידי אבי חשביה » 20 אוגוסט 2017, 20:45

לפי חיפוש בגוגל נראה שהספר צבא השמים נמצא ב"אוצר החכמה" רק צריך לבדוק אם יש חלק ה'

לגבי הספר השני לא נראה שנמצא באוצר החכמה, אמנם לאחר שעיינתי שוב בספר ראיתי שהמחבר כותב שם בפרק שדן בנושא (פרק כח'), שיש לו מאמר ארוך בהרבה על הנושא, אז הייתי מציע שתפנה אל המחבר ישירות, המייל שלו (כפי שמופיע בלוח עיתים לבינה שהוא מוציא) a05276@gmail.com
אם תקבל ממנו את המאמר אשמח אם תוכל גם לשלוח לי אותו (אחר קבלת רשותו כמובן).
אבי חשביה

הודעהעל ידי דרך כוכב מיעקב » 23 אוגוסט 2017, 00:07

תודה רבה מאוד. ויש לך אולי מושג על הפרסציה של צדק ושבתאי? זו נפק"מ לברכת 'כוכבים במסילותם'.
דרך כוכב מיעקב

חזור אל אסטרונומיה ביהדות - Astronomy in Judaism

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 4 אורחים