יציאת שבת- 3 כוכבים, האמנם?


פורום אסטרונומיה ביהדות, עוסק בהיבטים של מדע האסטרונומיה ביהדות ובמקורות.

יציאת שבת- 3 כוכבים, האמנם?

הודעהעל ידי Ido.M » 16 אוקטובר 2014, 22:36

כדי לדעת מתי יוצאת שבת צריך לחכות ולראות 3 כוכבים בשמים, אך יש לי מספר שאלות לגבי ההגדרה הזו:
- מה עם זיהום אור? הוא לא קשור לקביעת משך היום אך מונע מלראות 3 כוכבים גם כאשר באמת עברה יממה בשעון.
- מה לגבי כוכבי לכת? (אני מניח שאין קשר משום שהבהירות לא באמת קשורה לכוכב לכת או כוכב אבל זה עדיין מבלבל...).
תמונהIdo Mualemתמונה
מנהל פורום חלל ואסטרונומיה בFXP, קישור לפורום: http://www.fxp.co.il/forumdisplay.php?f=1590
סמל אישי של המשתמש
Ido.M
 
הודעות: 52
הצטרף: 10 ספטמבר 2014, 16:19

Re: יציאת שבת- 3 כוכבים, האמנם?

הודעהעל ידי דוד יעקב » 17 אוקטובר 2014, 12:13

בגמרא נאמרה הגדרה די מעורפלת(לגבינו):"לא גדולים שנראים ביום, ולא קטנים אלא בינוניים". כשהכוונה במילה גדולים היא לבהירים במיוחד הנראים גם ביום כמו נוגה וצדק שנראים זמן קצר מאד לאחר שקיעת החמה. לגבי זיהום אור אין התייחסות בגמרא, אך מכיון שהתלמוד נחתם בתקופה שלפני למעלה מאלף ומאתיים שנה, יש להניח שהשמיים עליהם דברו חכמינו היו נקיים מזיהומי אור ואויר, ועל כן כל ההגדרה האמורה בגמרא אינה יכולה להוות הגדרה התקיפה לתקופתנו אנו. כיום מקובל בין פוסקי ההלכה להסתמך על זמן קבוע מעבר משקיעת החמה בכדי לקבוע את יציאת השבת, וישנם לוחות שנה בהם כתוב הזמן המדוייק.
לגבי כוכבי לכת- אין קשר כפי שציינת, גם משום שבתלמוד אין אבחנה בין כוכבי שבת וכוכבי לכת, בפרט לעניין זה, שהקובע היחיד הוא בהירות הכוכב (איני נכנס כאן לנידון מה דעת חז"ל בנושא מערכת השמש). סביר להניח, שחכמינו דברו על כוכבים מסויימים בשמיים, אולם לא ידוע לנו כיום בדיוק לאילו כוכבים הם נתכוונו, מהסיבות שציינתי לעיל.
דוד יעקב
 
הודעות: 20
הצטרף: 07 ספטמבר 2014, 12:52

Re: יציאת שבת- 3 כוכבים, האמנם?

הודעהעל ידי Ido.M » 18 אוקטובר 2014, 20:45

דוד יעקב כתב:בגמרא נאמרה הגדרה די מעורפלת(לגבינו):"לא גדולים שנראים ביום, ולא קטנים אלא בינוניים". כשהכוונה במילה גדולים היא לבהירים במיוחד הנראים גם ביום כמו נוגה וצדק שנראים זמן קצר מאד לאחר שקיעת החמה. לגבי זיהום אור אין התייחסות בגמרא, אך מכיון שהתלמוד נחתם בתקופה שלפני למעלה מאלף ומאתיים שנה, יש להניח שהשמיים עליהם דברו חכמינו היו נקיים מזיהומי אור ואויר, ועל כן כל ההגדרה האמורה בגמרא אינה יכולה להוות הגדרה התקיפה לתקופתנו אנו. כיום מקובל בין פוסקי ההלכה להסתמך על זמן קבוע מעבר משקיעת החמה בכדי לקבוע את יציאת השבת, וישנם לוחות שנה בהם כתוב הזמן המדוייק.
לגבי כוכבי לכת- אין קשר כפי שציינת, גם משום שבתלמוד אין אבחנה בין כוכבי שבת וכוכבי לכת, בפרט לעניין זה, שהקובע היחיד הוא בהירות הכוכב (איני נכנס כאן לנידון מה דעת חז"ל בנושא מערכת השמש). סביר להניח, שחכמינו דברו על כוכבים מסויימים בשמיים, אולם לא ידוע לנו כיום בדיוק לאילו כוכבים הם נתכוונו, מהסיבות שציינתי לעיל.

תודה רבה :)
השאלה הטרידה אותי כבר המון זמן
תמונהIdo Mualemתמונה
מנהל פורום חלל ואסטרונומיה בFXP, קישור לפורום: http://www.fxp.co.il/forumdisplay.php?f=1590
סמל אישי של המשתמש
Ido.M
 
הודעות: 52
הצטרף: 10 ספטמבר 2014, 16:19

Re: יציאת שבת- 3 כוכבים, האמנם?

הודעהעל ידי אבי חשביה » 19 אוקטובר 2014, 07:48

כהמשך לדבריו של דוד יעקב רק אציין שההלכה היא לא רק תיאורטית אלא גם מעשית, וידוע על אחד מהרבנים הגדולים לפני כ-60 שנה הלא הוא מרן הרב אי"ש קרליץ הידוע על שם ספרו בשם ה"חזון איש" שהיה קובע את זמן יציאת השבת על ידי שהיה אומר לאחד מבני ביתו שייצא החוצה ויסתכל במקומות מסויימים בשמים ויבדוק אם שם נראים שלשה כוכבים (אגב לגבי צאת השבת כיון שיש דין תוספת שבת צריך שייראו כוכבים קטנים, וי"א שלשה רצופים), ובכל זאת אין מכאן ראיה להשפעת זיהום האור בהלכה כיון שה"חזון אי"ש" היה בקיא גדול באסטרונומיה כפי שנראה מספריו, בכל זאת אשמח להציג בפניכם סיכום קצר שערכתי לנושא כפי קוצר ידי, כמובן להלכה ולא למעשה שבזה צריך לשאול לרב.
(הסיכום ערוך בסגנון תורני כיון שנמסר במסגרת שיעור תורני בנושא, ועל כך אבקש את סליחת אלו שסגנון זה קשה להם, בכל מקרה אפשר להשאיר שאלה בפורום ואשתדל להשיב עליה, רוב הדברים נלקחו מהספר "זמנים בהלכה" לרב בייניש)

יש לידע שבכוכבים עצמם יש ג' דרגות ככתוב בגמרא, יש כוכבים גדולים ה"נראים ביום" שהם אינם מועילים לנו לזמן צאת הכוכבים והם כוכבי הלכת הבהירים - צדק נגה ומאדים, שנראים לעיתים ביום קודם השקיעה, )ויש שהוסיפו כמה כוכבי השבת בהירים הנראים לעיתים ממש עם השקיעה), יש כוכבים בינונים שבהם נמדד צאת הכוכבים - והם הכוכבים שניתן להבחין בהם אחר השקיעה, ואז כשיראו 3 מהם הוא צה"כ, (וכתבו התוספות דהא דנחלקו באורך בהש"מ והלא ניתי וניחזי מתי נראים ג' כוכבים בינונים?, ותירצו דכל חד נסתפק באלו הניראים לפני סוף זמן ביהש"מ לפי דעתו האם אלו בינונים או שהם עדיין גדולים), ויש כוכבים קטנים שלפיהם מודדים צאת שבת, והם הכוכבים שאפשר להתחיל לראותם רק בלילה לאחר שעבר זמן בין השמשות, שבגלל חומר שבת חיישינן שאיננו בקיאים בבינונים ועוד כדי שיעבור זמן התוספת שבת, ולכן גם מחמירים שיראו רצופים, (ויש מתרצים בזה את דברי הרמב"ם שהכוונה משיצא כוכב אחד, היינו כוכב קטן ששווה לזמן יציאת ב' כוכבים בינונים).
למעשה התוכנים הקדמונים כבר חילקו את בהירות הכוכבים מ-1 ועד 6, דהיינו שלקחו את כל כוכבי השבת הנראים בעיניים וחילקו אותם לדרגות אלו כש-6 היו הכוכבים הכי חלשים, ו-1 היו הכוכבים הכי בהירים, כשכל ירידה במספר מכפילה עצמה ב-2.51, כך שהכוכבים בדרגה 1 היו בהירים פי 100 מהחלשים, לאחר המצאת הטלסקופ שהתחילו לראות כוכבים יותר ויותר חלשים הרחיבו את המספרים עד ל-30 שזה גבול הראיה של הטלסקופ הגדול ביותר בימינו, כמו כן המדידות הראו שלא כל הכוכבים בדרגה אחד שוים בבהירותם כך שנוצר מספר אפס ואפילו מינוס עד למינוס 4 שזה בהירות נוגה הכוכב לכת הכי בהיר (מלבד בשמש שהיא בדרגת -26, והירח שהוא במילואו בדרגת -12).
למעשה ביום קודם השקיעה ניתן לראות רק כוכבים שהם בדרגת 2- ומטה, והם כוכבי הלכת נגה, וכן צדק ומאדים בזמנים מסוימים, כך שהם אלו כוכבים הנראים ביום (ויש מונים עוד את כוכבי השבת הנראים מיד עם השקיעה והם: ווגה, סיריוס, אלדברן ואנטרס, שהם בסיביבות דרגה 0, ולא יתכן דלפיהם נקבע צאת הכוכבים, דאל"כ לא היה לנו ביהש"מ).
שאר הכוכבים מדרגה זו ומעלה מתחילים להיראות לאחר השקיעה ובראיית ג' מהם זהו צאת הכוכבים.
לגבי ג' כוכבים קטנים לא מצאתי מי שכתב איזה גודל הבהירות הם, מלבד השיעור שהבאתי לעיל שאלו כוכבים המתחילים להיראות רק לאחר זמן ביה"ש וזה תלוי בשיטות השונות לגבי בין השמשות.
אבי חשביה
 
הודעות: 61
הצטרף: 29 נובמבר 2012, 23:49


חזור אל אסטרונומיה ביהדות - Astronomy in Judaism

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד