ברכה על כוכב חמה ע"פ הרמב"ם

פורום אסטרונומיה ביהדות, עוסק בהיבטים של מדע האסטרונומיה ביהדות ובמקורות.

ברכה על כוכב חמה ע"פ הרמב"ם

הודעהעל ידי דרך כוכב מיעקב » 05 מרץ 2018, 19:26

שלום לכולם.
בע"ה מחר- י"ט באדר ה'תשע"ח, 6/3/18 למניינם, מעט אחרי השקיעה, כוכב חמה ייראה בנקודת שוויון האביב או מעט אחריה (כיום היא בחלקו הימני של מזל דגים כדאיתא בתוכנות ההדמיה וכו'), והוא ישב על מסלול השמש באופן שהוא יהיה באחת מנקודות הקשר שלו עם מסלול השמש.

לכאורה, ע"פ הרמב"ם, זה אומר שיהיה אפשר לברך על המאורע את ברכת 'עושה מעשה בראשית'! אולם, אני מדגיש:
א. אני מדגיש שאיני פוסק הלכות אז לא ניתן לסמוך על שיקול דעתי כדי לקבוע הלכה. אני רק אומר מה למדתי ומה נראה לי באופן אישי.
ב. יש דעות אחרות בסוגיה וגם הקשו על הרמב"ם מספר קושיות, לכן לכתחילה עדיף לברך בלא שם ומלכות, או לברך בהרהור. לכאורה אפשר גם להגיע למקום עם תופעת טבע שמברכים עליה 'עושה מעשה בראשית', וכך לברך בעת שניתן לראות את כוכב חמה ולפטור אותו בברכה שנברך על תופעת הטבע השניה.

יש רק בעיה:
כוכב חמה עדיין יחסית קרוב לשמש, ובימים האחרונים כלל לא הצלחתי לראות אותו. או משום זיהום אור, או משום שהייתי צריך לחכות יותר (הוא נמצא ליד נגה ואת נגה כמובן הצלחתי לראות אבל לכוכב חמה כנראה לוקח זמן...). היכן אני משיג מידע על מזג האוויר לגבי אופק נקי במערב, והאם מישהו יודע אם בכלל ניתן יהיה לראות את כוכב חמה כעת או רק בעוד כמה ימים שהוא כבר יהיה רחוק מהשמש? אם זה יהיה רק עוד כמה ימים כנראה נפסיד את הברכה.... (כעת רואים היטב את נגה שהוא דרומי לכוכב חמה. כוכה חמה הוא ממש ליד נוגה והוא צפוני יותר כרגע. עקף אותו ממש בימים האחרונים).

שאלה נוספת: חשבתי על זה, והבנתי שאם ע"פ הרמב"ם צריך שכוכבי הלכת יהיו בנקודת שוויון האביב, ולא נוטים צפונה או דרומה ממסלול השמש, זה אומר לכאורה שלא אדון את מסלול השמש כקו העובר בדיוק במרכזה, אלא את כל רוחב השמש, כך שזה מגדיל את נקודות הקשרים. כך נלענ"ד. אני חושב שזו הבחנה חשובה גם כי היא מגדילה את משך הזמן הניתן לברך על כוכבי הלכת, וגם כי היא חשובה מאוד לצדק ושבתאי:

הרי נקודות הקשרים של צדק ושבתאי עם קו מסלול השמש הדק, העובר רק במרכזה, הינן זזות לאט מאוד מאוד מאוד, בניגוד לכוכב, נוגה מאדים והירח. הן יגיעו לנקודת שוויון האביב רק בעוד כמה אלפי שנים. יוותר נכון- נקודת שוויון האביב תגיע אליהן מהר יותר- היא פשוט תעקוף אותן... אולם לאור הסטיה הקטנה יחסית של צדק ושבתאי ממישור המלקה, ולאור רוחב השמש במציאות, אני חושב שאולי נוצר דווקא מצב שמאפשר מאוד את הברכה גם עליהם ע"פ הרמב"ם- כמובן בנתאים דלעיל.

האם מישהו יכול לתת לי את המידע: מהו רוחב השמש בדקות ושנית (בערך 32 דקות קשת נכון?) ומהי הסטיה של צדק ושבתאי ממסלולה- בכמה מעלות הם רחוקים מהשמש בשיא, והאם בשנים הקרובות, כשהם יעברו ברוחב נקודת השוויון הם יכנסו למסלול שברוחבו השמש עוברת?

תודה רבה מאוד.
דרך כוכב מיעקב

Re: ברכה על כוכב חמה ע"פ הרמב"ם

הודעהעל ידי דרך כוכב מיעקב » 07 מרץ 2018, 10:52

עצוב... היו זיהום אוויר ואובך כך שלא ניתן היה לראות את כוכב חמה בשעה המתאימה.. כמובן ברכתי בלא שם ומלכות. וב"ה מצאתי את המרחקים של שבתאי וצדק מהשמש. תודה רבה.
דרך כוכב מיעקב

חזור אל אסטרונומיה ביהדות - Astronomy in Judaism

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 4 אורחים