המפץ הגדול המקראי.


פורום אסטרונומיה ביהדות, עוסק בהיבטים של מדע האסטרונומיה ביהדות ובמקורות.

Re: המפץ הגדול המקראי.

הודעהעל ידי דוד יעקב » 08 ספטמבר 2014, 21:46

תיאוריית "המפץ הגדול" מתייחסת למה שהיה מהרגע בו הופיע פתאום מהיכן שהוא גוש אנרגיה , פלסמה, שהפך אחר כך לחומרים שונים. היא אינה מבארת מהיכן הגיע פתאום גוש הפלסמה. המדענים אינם יודעים מהיכן הגיע החומר. או שהוא היה, או שהוא נברא. תבחר מה הגיוני יותר.
בספר בראשית גם מתואר "ויאמר אלוקים יהי אור ויהי אור". ניתן בהחלט לפרש שהאור האמור הוא אותו מפץ גדול שהתרחש אי שם. גם כל ההקבלות של ששת ימי בראשית ליום ולילה שאנו מכירים, בהחלט נתון לפרשנות. אולי הימים הם תיאור של תקופות, כדברי חז"ל שיומו של הקדוש ברוך הוא אלף שנה.(כשהכוונה גם על יותר, ואלף הוא מספר סמלי להרבה). ובכלל, סדר הבריאה בחומש בראשית יכול להתאים לסדר ההתפתחות הביולוגית של המינים. ועיין עוד באריכות בספרו של פרופסור נתן אביעזר "בראשית ברא", שמבאר את כל סדר הבריאה, יום אחר יום, באופן שיתיישב היטב גם עם תיאוריית המפץ.

וככלל, יש לזכור, שעד לפני כמאה שנה, כל המדענים חשבו שהעולם קדמון. ורק אחר כך החלו לומר שהעולם נוצר מתי שהוא. וכל דברי ימי המדע מלאים בתיאוריות שעד שהופרכו היו בטוחים בנכונותן ושרפו על המוקד מי שההין להתנגד להן. ולכן כדאי לקחת כל תיאוריה בעירבון מוגבל.

ערב טוב
דוד
דוד יעקב
 
הודעות: 20
הצטרף: 07 ספטמבר 2014, 12:52

Re: המפץ הגדול המקראי.

הודעהעל ידי Radu » 14 ספטמבר 2014, 07:26

Hi David, you are right.
Any scientific theory is true until proven false.
In fact, by definition, a theory is not scientific if it cannot be proven false.
Any scientist knows that, and many try to prove false current theories. That’s one way to get a Nobel Prize.
As you have said, there are those that interpret the book of genesis in such a way that it is consistent with the big bang theory.
Let’s suppose that new discoveries will be incompatible with the big bang theory. In that case, scientists will throw the big bang away and try to make another model that will be consistent to the facts.
What will do the professor that proved that the genesis is consistent with the big bang? Will he throw genesis into the basket? No. He will find another way to interpret the book so that it will be consistent to the new cosmology, or, he will remind us that theory is true until it is proven false. That’s the main difference between science and belief.
Belief cannot be proven false, therefore it isn't science. It remains the same no matter the facts.
So, in conclusion, it is irrelevant that there is a way to interpret genesis that is consistent with the big bang. It could be interpreted to be consistent with other theories too.
And, by the way, Giordano Bruno, was condemned and burned alive by the Inquisition, and not by scientists. In those times, theories that were not consistent with belief would get one in trouble. Like it happened to Galileo. It took 300 years to the popes to decree that Galileo was condemned wrongfully. They never did that for Bruno.
Radu
 
הודעות: 128
הצטרף: 12 פברואר 2012, 17:02

Re: המפץ הגדול המקראי.

הודעהעל ידי elaa56 » 30 אפריל 2015, 00:12

איך אפשר להסביר את בריאת הצמחים לםני בריאת השמש והכוכבים?
elaa56
 
הודעות: 9
הצטרף: 28 אוקטובר 2013, 00:31

הקודם

חזור אל אסטרונומיה ביהדות - Astronomy in Judaism

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד