לבנה בתקופתה, כוכבים במשמרותם ומזלות בעתן


פורום אסטרונומיה ביהדות, עוסק בהיבטים של מדע האסטרונומיה ביהדות ובמקורות.

לבנה בתקופתה, כוכבים במשמרותם ומזלות בעתן

הודעהעל ידי דרך כוכב מיעקב » 17 אוגוסט 2017, 17:25

שלום רב לכולם. אני חדש פה.


האם מישהו יכול להפנות אותי למידע ומאמרים שעוסקים בבירור סוגיות הברכות הנ"ל (מוזכרות בגמרא, בבלי, מסכת ברכות נ"ט:, וגם בירושלמי, מדרשי הלכה וכו').

שאלה נוספת הקשורה לנ"ל- מהו משך הפרסציה של צדק ושבתאי? בתוכנות הדמיה ניתן בבירור לראות את שינוי מיקום הראש והזנב של מאדים (כל שכן של שאר כוכבי הלכת), למרות שהפרסציה שלו לוקחת עשרות אלפי שנים. אבל איני יודע מה עם צדק ושבתאי. ניסיתי לראות בסטלריום, שיש לה טווח של סה"כ כמעט 200,000 שנה, ולא הצלחתי להבחין בשינוי משמעותי (אם בכלל) בראש והזנב של צדק ושבתאי. אשמח לעזרה. תודה רבה.
דרך כוכב מיעקב
 
הודעות: 15
הצטרף: 17 אוגוסט 2017, 17:11

Re: לבנה בתקופתה, כוכבים במשמרותם ומזלות בעתן

הודעהעל ידי אבי חשביה » 20 אוגוסט 2017, 08:17

שלום וברכה וברוך הבא!
יש את הספר "צבא השמים" של הרב ניסים וידאל שבחלק ה' עוסק בבאור סוגיות הגמרא ושם כמדומני מזכיר סוגיא זו.

וכן ישנו את הספר ברכת החמה בתקופתה של הרב מרדכי גנוט (יצא לאור לקראת ברכת החמה בשנת תשס"ט), שפרק נרחב בו עוסק בסוגיא זו.
אבי חשביה
 
הודעות: 65
הצטרף: 29 נובמבר 2012, 23:49

Re: לבנה בתקופתה, כוכבים במשמרותם ומזלות בעתן

הודעהעל ידי דרך כוכב מיעקב » 20 אוגוסט 2017, 16:52

וואו, שה' יתברך ויברך אותך! תודה רבה! בדקתי לא מעט מקורות וכמעט לא מצאתי כלום... תודה רבה! יש לך מושג היכן אפשר להשיג את הספרים האלו ואם הם נמצאים ב'אוצר החכמה'?
דרך כוכב מיעקב
 
הודעות: 15
הצטרף: 17 אוגוסט 2017, 17:11

Re: לבנה בתקופתה, כוכבים במשמרותם ומזלות בעתן

הודעהעל ידי אבי חשביה » 20 אוגוסט 2017, 20:45

לפי חיפוש בגוגל נראה שהספר צבא השמים נמצא ב"אוצר החכמה" רק צריך לבדוק אם יש חלק ה'

לגבי הספר השני לא נראה שנמצא באוצר החכמה, אמנם לאחר שעיינתי שוב בספר ראיתי שהמחבר כותב שם בפרק שדן בנושא (פרק כח'), שיש לו מאמר ארוך בהרבה על הנושא, אז הייתי מציע שתפנה אל המחבר ישירות, המייל שלו (כפי שמופיע בלוח עיתים לבינה שהוא מוציא) a05276@gmail.com
אם תקבל ממנו את המאמר אשמח אם תוכל גם לשלוח לי אותו (אחר קבלת רשותו כמובן).
אבי חשביה
 
הודעות: 65
הצטרף: 29 נובמבר 2012, 23:49

Re: לבנה בתקופתה, כוכבים במשמרותם ומזלות בעתן

הודעהעל ידי דרך כוכב מיעקב » 23 אוגוסט 2017, 00:07

תודה רבה מאוד. ויש לך אולי מושג על הפרסציה של צדק ושבתאי? זו נפק"מ לברכת 'כוכבים במסילותם'.
דרך כוכב מיעקב
 
הודעות: 15
הצטרף: 17 אוגוסט 2017, 17:11

Re: לבנה בתקופתה, כוכבים במשמרותם ומזלות בעתן

הודעהעל ידי דרך כוכב מיעקב » 05 מרץ 2018, 11:59

שלום רבותי!
בע"ה מחר- י"ט באדר ה'תשע"ח, 6/3/18 למניינם, מעט אחרי השקיעה, כוכב חמה ייראה בנקודת שוויון האביב או מעט אחריה (כיום היא בחלקו הימני של מזל דגים כדאיתא בתוכנות ההדמיה וכו'), והוא ישב על מסלול השמש באופן שהוא יהיה באחת מנקודות הקשר שלו עם מסלול השמש.

לכאורה, ע"פ הרמב"ם, זה אומר שיהיה אפשר לברך על המאורע את ברכת 'עושה מעשה בראשית'! אולם, אני מדגיש:
א. אני מדגיש שאיני פוסק הלכות אז לא ניתן לסמוך על שיקול דעתי כדי לקבוע הלכה. אני רק אומר מה למדתי ומה נראה לי באופן אישי.
ב. יש דעות אחרות בסוגיה וגם הקשו על הרמב"ם מספר קושיות, לכן לכתחילה עדיף לברך בלא שם ומלכות, או לברך בהרהור. לכאורה אפשר גם להגיע למקום עם תופעת טבע שמברכים עליה 'עושה מעשה בראשית', וכך לברך בעת שניתן לראות את כוכב חמה ולפטור אותו בברכה שנברך על תופעת הטבע השניה.

יש רק בעיה:
כוכב חמה עדיין יחסית קרוב לשמש, ובימים האחרונים כלל לא הצלחתי לראות אותו. או משום זיהום אור, או משום שהייתי צריך לחכות יותר (הוא נמצא ליד נגה ואת נגה כמובן הצלחתי לראות אבל לכוכב חמה כנראה לוקח זמן...). היכן אני משיג מידע על מזג האוויר לגבי אופק נקי במערב, והאם מישהו יודע אם בכלל ניתן יהיה לראות את כוכב חמה כעת או רק בעוד כמה ימים שהוא כבר יהיה רחוק מהשמש? אם זה יהיה רק עוד כמה ימים כנראה נפסיד את הברכה.... (כעת רואים היטב את נגה שהוא דרומי לכוכב חמה. כוכה חמה הוא ממש ליד נוגה והוא צפוני יותר כרגע. עקף אותו ממש בימים האחרונים).


שאלה נוספת: חשבתי על זה, והבנתי שאם ע"פ הרמב"ם צריך שכוכבי הלכת יהיו בנקודת שוויון האביב, ולא נוטים צפונה או דרומה ממסלול השמש, זה אומר לכאורה שלא אדון את מסלול השמש כקו העובר בדיוק במרכזה, אלא את כל רוחב השמש, כך שזה מגדיל את נקודות הקשרים. כך נלענ"ד. אני חושב שזו הבחנה חשובה גם כי היא מגדילה את משך הזמן הניתן לברך על כוכבי הלכת, וגם כי היא חשובה מאוד לצדק ושבתאי:

הרי נקודות הקשרים של צדק ושבתאי עם קו מסלול השמש הדק, העובר רק במרכזה, הינן זזות לאט מאוד מאוד מאוד, בניגוד לכוכב, נוגה מאדים והירח. הן יגיעו לנקודת שוויון האביב רק בעוד כמה אלפי שנים. יוותר נכון- נקודת שוויון האביב תגיע אליהן מהר יותר- היא פשוט תעקוף אותן... אולם לאור הסטיה הקטנה יחסית של צדק ושבתאי ממישור המלקה, ולאור רוחב השמש במציאות, אני חושב שאולי נוצר דווקא מצב שמאפשר מאוד את הברכה גם עליהם ע"פ הרמב"ם- כמובן בנתאים דלעיל.

האם מישהו יכול לתת לי את המידע: מהו רוחב השמש בדקות ושנית (בערך 32 דקות קשת נכון?) ומהי הסטיה של צדק ושבתאי ממסלולה- בכמה מעלות הם רחוקים מהשמש בשיא, והאם בשנים הקרובות, כשהם יעברו ברוחב נקודת השוויון הם יכנסו למסלול שברוחבו השמש עוברת?

תודה רבה מאוד.
דרך כוכב מיעקב
 
הודעות: 15
הצטרף: 17 אוגוסט 2017, 17:11


חזור אל אסטרונומיה ביהדות - Astronomy in Judaism

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 17 אורחים